Kempování v přírodě

Co kde roste II.


07.02.2010

Ahoj táborníci! Minule jsme si pověděli něco o jehličnatých stromech, jenže každý, kdo se občas podívá do lesa nebo projde aspoň parkem pozná, že jehličnaté stromy nejsou v lese jediné. Kromě nich tu můžeme najít ještě stromy listnaté, které na zimu opadávají a mají bohatou korunu. Mezi nejčastější listnaté stromy v okolí tábora patří především...

Co kde roste I.


01.02.2010

Milí tábornici a tábornice, jistě jste si všimli, že kolem Střelnice se rozprostírají hluboké lesy plné zvířat a rostlin nejrůznějších druhů. Stačí vyjít ze stanu a než dojdete na zelenáče potkáte cestou několik z nich. Stačí se jen pozorně dívat. No a protože ne každému se chce po ránu koukat kde co lítá budu vás tímto světem trochu provázet ...

Pozor na bouřku


16.06.2009

V létě je velmi snadné se dostat do bouřky. Víte jak se chovat a čeho se vyvarovat? Tento článeček vás seznámí se základními fakty o bouřkách a blescích.


Prázdno na Střelnici


04.04.2009

Jak to vypadá na střelnici, když tam nikdo není aneb trochu se mi zasteklo.

Proč je přilba na kolo důležitá?


10.02.2009

Víte, že na přilbu na kolo je velmi důležitá. A víte také, že můžete dokonce získat příspěvek na její pořízení?

Japonské SUSHI na letním táboře


25.11.2008

Jak si dobře všichni pamtujeme, UDUORP ITORP 2008 bylo ve stylu japonských tradic. Díky Františkovi jsme měli možnost ochutnat i japonské sushi. V tomto příspěvku je připomenutí co to suši je a jak jej připravit.


Klíšťata


12.06.2008

Prázdniny ještě sice nezačali, ale na varování před tímto parazitem není nikdy pozdě. Nejen v přírodě, ale i v městských parcích se touto dobou setkáme s houfy klíšťat. Víte jak se zachovat při jeho ulovení?

Krabička poslední záchrany


19.02.2008

Nejdůležitější součástí vybavení každého dobrodruha či táborníka je tzv. krabička poslední záchrany, také nazývaná KPZka. Tato krabička v sobě ukrývá předměty potřebné k "přežití" v přírodě.

Jak vybírat letní tábory?


25.01.2008

V současné době se vyskytuje nepřeberné množství nabídek letních táborů, s nejrůznějším zaměřením. Víte, ale na co si dát pozor při výběru. Možná, že tento článeček je spíš pro rodiče, ale možná budou schlazená některá počáteční nadšení jejich ratolestí.


Vybavení kola


12.12.2007

Táborníci na letním táboře Střelnice se od samého začátku pohybují po okolí na svých kolech. Jezdí se koupat, pořádají vzdálené výlety po novohradských horách a soutěží mezi sebou v jízdě zručnosti. Víte, ale jaké vybavení by Vaše kolo mělo mít? Tento krátký článeček Vám to objasní.

Výroba fakule


02.12.2007

V jednom z předešlých článků bylo popsáno, jak se chovat u slavnostního ohně. Ale víte jak se oheň zapaluje a co je k tomu zapotřebí? V tomto článku bych vás rád seznámil s výrobou fakule.

Letní tábor - víte jaké vybavení je vhodné?


20.11.2007

Vybavení na letní tábor se odvíjí od programového zaměření. Určitě bude jiné na dětský letní tábor se zaměřením na jezdectví na koních a jiné zase se zaměřením na turistiku či cyklistiku. Možná zdánlivě samozřejmé otázky a jednoduché odpovědi, ale ne vždy se u táborníků setkáváme s vhodným vybavením.


Zálesácká kuchyně


08.11.2007

Zálesácká kuchyně je věcí praxe. Na první pohled poznáte zkušeného táborníka. Určitě byste mohli použít plynový vařič, ale co zkusit vařit bez něj.

Víte jak se chovat u slavnostního ohně?


31.10.2007

Chování okolo ohně má svá nepsaná pravidla, která jsou většinou vyžadována a jejich porušením se nám v lepším případě dostane pověsti nezdvořáka, v horším případě můžeme být za trest vhozeni i do vody. Řekněme si něco o některých z nich.

Tři typy ohňů


20.10.2007

Mezi táborové dovednosti patří i znalost jednotlivých typů ohňů. Na letním táboře určitě znalosti o jednotlivých typech ohňů využijete. A věřte, že není oheň jako oheň. Jsou totiž ohně, u nichž platí nepsaná pravidla, jak pro stavbu, zapalování a chování. Tak alespoň ty nejslavnostnější.