Letní tábor - víte jaké vybavení je vhodné?

Vybavení na letní tábor se odvíjí od programového zaměření. Určitě bude jiné na dětský letní tábor se zaměřením na jezdectví na koních a jiné zase se zaměřením na turistiku či cyklistiku. Možná zdánlivě samozřejmé otázky a jednoduché odpovědi, ale ne vždy se u táborníků setkáváme s vhodným vybavením.

Vybavení na letní tábor nemusí být zcela speciální. Ovšem určitě by mělo být spolehlivé. Vždyť určitě jste již někde slyšeli, že není špatného počasí, ale pouze špatného vybavení. O jakém vybavení na letní tábor je zejména řeč?

Boty na letní tábor

BotySpolehlivá obuv je opravdu základem. Druh obuvi se odvíjí od aktuálně provozované činnosti. Pokud budete běhat, vezmete si tenisky, pokud půjdete na borůvky jsou vhodné holínky. Ale co, když půjdete na celodenní výlet? Ráno může být slunečné počasí, ale odpoledne může začít pršet. Budete si brát tenisky a do batohu holínky? To asi těžko. Proto by bylo vhodně, aby měl táborník boty univerzálnějšího charakteru.

Takové boty mohou být jednak kotníkové, ale v současné době lze koupit i boty nízké, které jsou vhodné zejména pro nenáročné výlety, byť by měli být celodenní. Tato obuv je převážně kožená, nebo z jiných technických materiálů. Lepší a také poměrně dražší modely mohou mít některou ze speciálních membrán, např. GORETEX. Tyto membrány způsobují relativní nepromokavost a dobrou prodyšnost. Dají se sehnat velmi dobré boty stejného stylu i bez těchto membrán za cenu takřka poloviční.

Důležitá je i podrážka. V současné době jsou nabízeny boty, které mají duté podrážky, které dokáže táborník velmi poctivě "onosit" během jediného tábora. Navíc zaručeně ničí nohy. Tyto boty jsou pravidelně vyrobeny z umělé kůže, která po jednom zmoknutí popraská. Pokud zaprší je v nich nepříjemné vlhko až mokro a jednoduše si uděláte puchýře. Vhodným materiálem pro častěji namáhanou obuv pro náročnější terény je VIBRAM, nebo alespoň pevnější materiál, který ovšem vyplňuje celou podrážku.

Nicméně je vždy lepší si na letní tábor vzít alespoň minimálně dvoje botasky a k tomu přibalit holinky. Protože pokud by pršelo celé dny, je přeci jenom pohodlnější mít nohy v suchu a nic lepšího do bláta a kaluží než holinky není. Samozřejmě, že goretexové boty s vibramem jsou vhodnou alternativou, ale pokud je přeci jenom nepoužíváte i jindy než na tábor je to poměrně drahá záležitost.

Nesmíme zapomenout na ponožky. Nejlépe bavlněné nebo přímo určené na delší vycházky. Není nic horšího než shrnutá ponožka.

Určitě si vezměte boty, které máte alespoň trochu vyšlápnuté. Úplně nové boty Vám mohou způsobit nečekané komplikace v podobě puchýřů.

 

Svrchní oblečení

PláštěnkaTímto oblečením jsou kalhoty a bunda. Na letním táboře Střelnice by toto oblečení mělo být uzpůsobeno do přírody, takže bílé adidas kalhoty se stejnou bundou byť je tzv. šusťák asi nebude úplně ideálním řešením.

Velmi vhodnou alternativou jsou například staré riflové kalhoty a maskáčová bunda. Maskáčová bunda je k sehnání v některém z vojenských výprodejů. Takové "jehličí" částečně odolá i vodě, lze si na něj sednout na studené zemi a u večerního ohně zahřeje.

Vhodným doplňkem svrchního oblečení je pláštěnka. Vřele ji doporučujeme, protože zmoknout na celodenním výletě a šlapat v mokrém oblečení, tak to není nic moc. Nehledě na to, že se kolikrát není ani kde pořádně usušit. Přestože pláštěnka není módní záležitost určitě si ji na letní tábor vezměte sebou. Žádná "šusťákovka" Vás pořádně před vodou neochrání, pokud není z goretextu, ale i tak pláštěnka je pláštěnka.

Jo a jaká, že ta pláštěnka má být? Možná co nejpevnější. Takové ty průhledné mikroténové pláštěnky, které Vám odletí nebo se roztrhnou při jemném větříčku nejsou zrovna ideální.


Batoh

Batoh Už jsme zažili, v době kdy letěly batohy přes jedno rameno měli tento batoh někteří táborníci i na jízdu na kole. Tak to zrovna není pohodlné řešení. Jednak se do takového batohu moc věcí nevejde a na jízdu na kole je krajně nevhodný a nebezpečný.

Nejlepším řešením je batoh, který má popruhy přes obě ramena. Zase to nesmí být některý z reklamních batohů, které mají ramenní popruhy z motaného provazu. Takový batoh Vám odkrvuje ruce a určitě nedrží na zádech. V současné době lze zakoupit batohy, které pro potřeby letního tábora plně vyhovují. Mají pohodlné ramenní popruhy, vyztužená záda s odvětrávacím systémem a poutka pro připnutí dalších věcí. Co by se mělo do takového batohu vejít? Oblečení do nepohody (minimálně bunda, pláštěnka), jídlo na celý den. Velikost batohu se udává v litrech. Na letní tábor pro jednodenní výlety, jak na kole tak i pěšmo, postačuje velikost mezi 30 - 40 litry. Pokud by jste si měli sbalit věci na spaní pod širák, je vhodnější krosna o větší litráži.

Všechny věci, které si sebou berete na tábor je lepší, když si zabalíte do většího batohu (krosny) a sebou si vezmete malý batoh na drobnosti. Je to rozhodně lepší než lodní kufr.


Výše uvedené řádky jsou pouze doporučeními, nikoliv směrodatnými podmínkami pro účast na letním táboře Střelnice. Vychází z dlouholetých zkušeností a snažíme se tak pomoci při rozhodování jak se sbalit na letní dětský tábor.